Training Burgergerichte aanpak voor overheidsjuristen

Startdata12 november 2026, 14 mei 2027
Aantal lesdagen2
PO punten12 PO (NJ) en 12 PWO
Training Burgergerichte aanpak voor overheidsjuristen Leer samen met vakgenoten effectieve mediationvaardigheden van zeer ervaren trainers
Vanaf 1675,- (excl. BTW)

Startdatum:


Informeer mij
12
12

Van regels naar passende oplossingen

Overheidsjuristen staan dagelijks voor de uitdaging om wet- en regelgeving zorgvuldig toe te passen én recht te doen aan de situatie van de burger. Juist daarin ligt de kunst. Niet alleen de juridische vraag staat centraal, maar ook het gesprek, de belangen en de ruimte die het bestuursrecht biedt om tot een passende oplossing te komen.

De afgelopen jaren is de rol van de overheid sterk in beweging. Begrippen als?burgergericht werken,?dienstbaarheid,?informele aanpak,?procedurele rechtvaardigheid?en?evenredigheid?krijgen steeds meer betekenis binnen de bestuursrechtelijke praktijk. Van overheidsjuristen wordt verwacht dat zij niet uitsluitend toetsen aan wet- en regelgeving, maar ook oog hebben voor de belangen van de burger, zorgvuldig communiceren en actief bijdragen aan het voorkomen van onnodige juridische procedures. Deze ontwikkeling sluit aan bij het wetsvoorstel Versterking waarborgfunctie Awb. Tijdens deze interactieve training leer je hoe je vanuit je juridische expertise én vanuit een burgergerichte houding het verschil kunt maken. Je ontdekt welke ruimte het bestuursrecht biedt, hoe je belangen zorgvuldig in kaart brengt en hoe je vervolgens een goede afweging maakt van deze belangen. Verder leer je hoe je gesprekken voert die bijdragen aan begrip, vertrouwen en duurzame oplossingen.

Voor wie is deze cursus geschikt?

Deze training is ontwikkeld voor overheidsjuristen die werkzaam zijn binnen gemeenten, provincies, waterschappen, ministeries, uitvoeringsorganisaties en andere bestuursorganen en zich bezighouden met handhaving, bezwaar en beroep, vergunningverlening of juridische adviseering.

Wat is de cursusvorm?

Deze cursus bestaat uit twee klassikale bijeenkomsten van elk een dag. Tijdens de cursusdagen wisselen de trainers kennisoverdracht af met korte oefeningen. Als deelnemer ontvang je feedback op deze oefeningen.

Wie zijn de docenten?

Sanne Westra-Leijen
Antoinette Schaap

Wat leer je tijdens de basiscursus mediationvaardigheden voor juristen (juridische praktijk?

Na afloop van deze cursus:

  • Heb je meer inzicht in de betekenis van burgergericht werken binnen het bestuursrecht;
  • Ben je bewust welke ruimte wet- en regelgeving biedt voor een passende oplossing;
  • Kun je het evenredigheidsbeginsel bewust toepassen in je dagelijkse praktijk;
  • Breng je de belangen van zowel de burger als de overheid zorgvuldig in kaart;
  • Ben je in staat een goed gemotiveerde afweging van deze belangen maken;
  • Voer je gesprekken waarin de burger zich gehoord voelt, zonder je professionele rol uit het oog te verliezen;
  • Herken en voorkom je escalatie, emoties en verwijten;
  • Communiceer je helder over de belangen van de overheid zonder het vertrouwen van de burger te verliezen;
  • Reflecteer je op je eigen houding, aannames en professionele rol.

Certificering en PE-punten

  • 12 PO-punten. Deze cursus is door de NOvA erkend als PO-cursus;
  • 12 PWO-punten;
  • een certificaat.

Programma



Tijdens deze tweedaagse training komen de onderstaande thema’s aan bod:

De veranderende rol van de overheidsjurist

  • Ontwikkelingen binnen het bestuursrecht;
  • Burgergerichte overheid;
  • Informele aanpak;
  • Procedurele rechtvaardigheid;
  • De brug tussen leefwereld en systeemwereld.



Ruimte binnen het bestuursrecht

  • Evenredigheid;
  • Discretionaire en gebonden bevoegdheden;
  • Belangenafweging;
  • Wanneer biedt de wet ruimte?
  • Hoe ga je om met situaties waarin de uitkomst juridisch juist maar moeilijk uitlegbaar is?



De belangen achter de zaak

  • Het echte verhaal achter de juridische vraag;
  • Belangen van de burger;
  • Belangen van de overheid;
  • Omgaan met conflicterende belangen;
  • Verwachtingen managen.



Gesprekstechnieken voor overheidsjuristen

  • Actief luisteren;
  • Doorvragen;
  • Omgaan met emoties;
  • Omgaan met weerstand en verwijten;
  • Onderzoeken welk belangen onder een standpunt liggen
  • Structuur aanbrengen in een gesprek;
  • Uitleg geven zonder defensief te worden.



Professionele houding

  • Bewustwording van eigen overtuigingen;
  • Omgaan met spanning tussen regels en rechtvaardigheid;
  • Transactionele Analyse;
  • De Dramadriehoek;
  • Invloed van eigen houding op het gesprek.



Oefenen met praktijksituaties
Aan de hand van herkenbare casussen uit de bestuursrechtelijke praktijk oefenen de deelnemers gesprekken met burgers. De nadruk ligt op het voeren van effectieve gesprekken, het zorgvuldig afwegen van belangen en het vinden van passende oplossingen.

Werkwijze


Deze training is zeer praktijkgericht. Korte theoretische inleidingen worden voortdurend afgewisseld met praktijkvoorbeelden, oefeningen, reflectie en rollenspellen. De deelnemers werken met eigen casuïstiek uit hun dagelijkse praktijk en ontvangen direct feedback van de trainers en medecursisten.

Waarom deze training?


Een goed juridisch besluit begint met een goed gesprek. Door eerder contact te leggen, belangen zorgvuldig te verkennen en bewust gebruik te maken van de ruimte die het bestuursrecht biedt, kunnen overheidsjuristen bijdragen aan meer vertrouwen, betere besluitvorming en minder onnodige procedures. Precies dat vormt de kern van deze training.

  • deelnemer cursusdag donderdag 12 juni 2025 - Beoordeling: 8/10
    Goed. Fijne locatie, goede trainers, goede voorbeelden waarmee we oefeningen konden doen.
  • deelnemer cursusdag vrijdag 14 juni 2024 - Beoordeling: 10/10
    Heel leerzaam. Prettige manier van doceren.
  • deelnemer cursusdag vrijdag 14 juni 2024 - Beoordeling: 10/10
    Een levendige training met een goede mix van theorie, praktijkvoorbeelden en oefening.

Opleidingen Incompany

Al onze cursussen zijn ook incompany beschikbaar. Kijk hier voor meer informatie.

Hulp nodig?

Bel ons en wij helpen je graag.

Ellen Blonk
030 231 53 14
info@osr.nl
Veelgestelde vragen
Deel deze pagina

Nieuwsbrief

Wil jij als eerste belangrijke informatie ontvangen over de opleidingen en trainingen binnen jouw rechtsgebieden? Schrijf je dan hier in.

Cursussen die je misschien ook interessant vindt

Online basis patroonscursus *

Verrassend inspirerend en voldoet aan de NOvA eisen voor patrooncursus nieuwe stijl
6 PO (NJ)

Intervisie voor advocaten

Met uitmuntende gespreksleiders in één keer voldoen aan je intervisie verplichting
4 PO (NJ)

Online opfris patroonscursus met intervisie **

 
Efficiënt: combineert verplichte patroonscursus met kwaliteitstoets
3 PO (NJ)

Training Harvard onderhandelen voor juristen *

Met gratis boek Excellent Onderhandelen van Roger Fisher e.a.
12 PO(NJ), 12 MfN, 12 PWO